F1 H2O* – Formula 1 na vode

F1 H2O* - Formula 1 na vodePreteká sa na ľahkých katamaránoch, ktoré za necelé 4 sekundy akcelerujú na 160km/h, čo je viac ako pri autách F1. Člny disponujú silou 350 koní a na trati dosahujú rýchlosť takmer 230km/h. Katamarány nemajú brzdy a smer menia v rýchlostiach vyšších ako 150km/h s preťažením 4,5G.
Svetová séria F1 H2O www.f1h2o.com

Formula 1 na vode je zastrešovaná medzinárodnou federáciou U.I.M. www.uimpowerboating.com V roku 1981 preteky dostali názov F1 a začala sa písať novodobá história vrcholového podujatia pretekov motorových člnov. Pravidlá sú veľmi podobné ako pri automobilovej F1. Na každej Veľkej cene (Grand prix), konajúcej sa na rôznych kontinentoch sveta, sa zúčastňuje 12 teamov, čo znamená 24 lodí.

Veľká cena je dvojdňové podujatie na ktorom sa koná jeden samostatný pretek ktorý je bodovaný do seriálu Majstrovstiev sveta. V priebehu sezóny sa koná 8 pretekov – kalendár –  . Jedno podujatie zahŕňa tréning, meraný tréning, varm up a pretek. Každý pretek sa jazdí čistých 45 minút + 15 minútové predĺženie v prípade havárií.